ССTV на підприємстві: юридичні тонкощі

0
102

Правильно сконструйована Сlosed Circuit Television – система відеоспостереження замкнутого контуру – забезпечує цілодобовий візуальний контроль над об’єктом, що охороняється (в тому числі – дистанційний), мінімізує час реагування на інциденти та надзвичайні ситуації, сприяє вирішенню інших завдань.

Докладніше див. Базові принципи організації CCTV.

Автор: Сергій КРАВЧУК, провідний технічний фахівець групи компаній СТЕЛС-1

Водночас раціональне впровадження відеоспостереження потребує управлінського розуміння, що практичне використання записів відеофіксації (а в деяких випадках і навіть сам факт її проведення) потребує належного юридичного обгрунтування.   

Відкритість відеоспостереження – ключовий принцип практично для будь-якого підприємства. Мету і завдання відеофіксації, локації відеокамер доцільно зафіксувати у внутрішніх регламентах, про що повідомити всіх працівників належним чином (наприклад, в трудовому договорі і правилах трудового розпорядку, або під розпис).

Слід усвідомлювати, що як міжнародне, так і українське законодавство (зокрема, і судова практика аж до ЄСПЛ) розглядає поведінку громадян в професійних відносинах в контексті непорушності права на особисте життя і захисту персональних даних. З огляду на це в жодному разі не можна розміщувати відеокамери в роздягальнях, душових, туалетах.

Відкритим залишається питання, чи можна вважати достатнім простого повідомлення співробітників про те, що на підприємстві ведеться відеоспостереження, за допомогою табличок встановлених в певних місцях? Існує юридично обгрунтована думка, що наявність таких інформаційних табличок дозволяє констатувати мовчазну згоду співробітників на відеозйомку (така згода є обов’язковою умовою відеофіксації, згідно Цивільного кодексу України).

За матеріалами авторської експертної публікації в Журналі головного інженера №6 (2019)

Нагадаємо також, що стаття 359 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність не тільки за використання, але навіть за придбання спеціальних технічних засобів (СТС) негласного отримання інформації – аж до позбавлення волі на строк до 4-х років (групою осіб за попередньою змовою – від 4-х до 7-ми, а в окремих випадках – до 10-ти років позбавлення
волі). До таких СТС – звернемо увагу – відноситься не тільки обладнання (скажімо, приховані мікрокамери), але і спеціальний софт, що налаштовує на негласний збір інформації звичайну техніку, наприклад, комп’ютери. Інженери безпеки можуть, звичайно, сперечатися, які СТС, дійсно, спеціальні, а які – можна спробувати застосувати. Але участь в полеміці з даного питання може дорого обійтися – Кримінальний кодекс України чітко фіксує, що всі спірні питання щодо віднесення технічних засобів до спеціальних вирішує експертно-технічна комісія Служби безпеки України.