НОВОРІЧНА ЯЛИНКА | АБЕТКА БЕЗПЕКИ

0
110

Незабаром Новорічні та Різдвяні свята, що несуть світлу радість до кожної родини. Проте саме в ці святкові дні, за оцінками ДСНС України, на побутовому рівні зростають ризики пожежі та інших надзвичайних ситуацій.

Фахівці ДСНС України рекомендують встановлювати ялинки:

  • подалі від опалювальних приладів і джерел вогню (камінів, газових плит тощо);
  • залишаючи можливість вільної евакуації з приміщення у будь-який час;
  • надійно закріплюючи, аби унеможливити їхнє падіння на дітей (особливо, якщо в оселі наявні хатні тварини).

Усім відомо, що ялинки відмінно горять і швидко спалахують. При цьому штучні – ще й швидко плавляться, виділяючи отруйні речовини. Тож фахівці ДСНС України радять звернути увагу, чи має штучна ялинка протипожежну пропитку, інформація про це має бути вказана на упаковці.

Категорично неприпустимо спрямовувати на ялинки хлопавки, запалювати біля них бенгальські вогники, свічки. Підвищують рівень небезпеки ватний “сніг” і паперові іграшки. Діти мають перебувати в приміщенні, де встановлено ялинку лише в присутності дорослих.

Щоб ялинка не впала або не поранила дитину, вона має бути правильно зібрана (штучна – згідно з інструкцією) та надійно встановлена, а іграшки рівномірно розподілені. Для забезпечення безпеки дітей ялинку краще прикрасити легкими іграшками, які не б’ються.

Особливу увагу слід звернути правила електробезпеки. Для прикраси ялинки не можна використовувати несправжні й не сертифіковані електричні вироби. Підключення гірлянд до мережі повинне виконуватися тільки за допомогою штепсельних з’єднань. У разі виявленні несправності в ілюмінації – нагрівання проводів, миготіння лампочок, іскріння, гірлянда повинна бути невідкладно вимкнена.

ЯКЩО ЯЛИНКА СПАЛАХНУЛА:

  • вжити всіх заходів для евакуації людей, які знаходяться у приміщенні, особливо – дітей, осіб поважного віку, обмеженої дієздатності;
  • зателефонувати до служби порятунку за номером 101;
  • вжити можливих заходів для вимкнення електрогірлянди (джерело живлення має  бути розташоване в доступному місці), вимкнути автоматичні запобіжники (викрутити пробки) в електрощитовій;
  • повалити ялинку на підлогу, щоб полум’я не піднімалось вгору (можуть зайнятися шпалери та штори), накинути на неї ковдру; спробувати ліквідувати загоряння, використовуючи первинні засоби пожежогасіння (вогнегасник);
  • гасити водою штучно ялинку категарично не рекомендується – можливе розкидання іскор і розплавленої маси отруйних полімерів. Не торкаючись до палаючої синтетичної ялинки руками, необхідно накинути на неї цупке покривало і по можливості засипати піском;
  • не відчиняти вікна та двері, оскільки протяг збільшує інтенсивність полум’я. Якщо загасити пожежу неможливо, слід щільно зачинити двері в кімнату, де виникла пожежа, і поливати їх ззовні водою.

Згідно рекомендацій Державної служби України з надзвичайних ситуацій